Deszczownia szpulowa

Deszczownia szpulowa wyposażona w rury do deszczowni jest powszechnie stosowana w warzywnictwie polowym. Wybór odpowiedniej deszczowni szpulowej jest uzależniony od zasobów wodnych w danym gospodarstwie, gatunku warzyw oraz technologii upraw.

Co to jest deszczownia szpulowa?

Deszczownie szpulowe pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć pracochłonność nawadniania. W warzywnictwie najczęściej spotyka się deszczownie szpulowe z jednym zraszaczem lub z belką deszczującą.

Deszczownia szpulowa z jednym zraszaczem

Deszczownia szpulowa z jednym zraszaczem jest zbudowana ze szpuli z napędem hydraulicznym, na którą nawija się elastyczną rurę / wąż do deszczowni z polietylenu o długości do 750 metrów i średnicy do 110 mm (czasami nawet do 140 mm), oraz ze zraszacza zamontowanego na statywie lub wózku. W trakcie deszczowania rura deszczowni nawijana jest na szpulę i ciągnie zraszacz, który nawadnia pas pola o szerokości od 50 do 110 metrów. Jednostkowe zapotrzebowanie na wodę zazwyczaj wynosi 15-110 m³ na godzinę i zależy od wielkości deszczowni, rodzaju zraszacza oraz wielkości dyszy.

deszczownia szpulowa z jednym zraszaczem

Deszczownia szpulowa z belką deszczującą

Deszczownia szpulowa z belką deszczującą składa się z elastycznej rury oraz belki z rozmieszczonymi co 0,5-1 m dyszami o średnicy 3-6 mm lub zraszaczami nasadkowymi o niskiej wydajności. Szerokość takiej deszczowni wynosi do 70 metrów. Belka deszczowni jest składana, dzięki czemu łatwiej transportować deszczownię. Jednostkowe zapotrzebowanie na wodę wynosi 10-90 m³ na godzinę (w zależności od wielkości takiej deszczowni).

deszczownia szpulowa z belką deszczującą

Zastosowania deszczowni szpulowych:

Jak wybrać deszczownię szpulową?

Wybierając deszczownię szpulową należy wziąć pod uwagę powierzchnię i rodzaj upraw, a także zasoby wodne gospodarstwa.

Najpopularniejsze są deszczownie szpulowe z wężami o trzech poniżej wymienionych średnicach (długość węża na deszczowni zależy od modelu deszczowni).

Deszczownia szpulowa 50

Deszczownia szpulowa 50 mm to deszczownia, na którą można nawinąć wąż do deszczowni 50 mm (średnica zewnętrzna węża).

Deszczownia szpulowa 63

Deszczownia szpulowa 63 mm to deszczownia, na którą można nawinąć wąż do deszczowni 63 mm (średnica zewnętrzna węża).

Deszczownia szpulowa 75

Deszczownia szpulowa 75 mm to deszczownia, na którą można nawinąć wąż do deszczowni 75 mm (średnica zewnętrzna węża).

Deszczownia szpulowa 90

Deszczownia szpulowa 90 mm to deszczownia, na którą można nawinąć wąż do deszczowni 90 mm (średnica zewnętrzna węża).

deszczownia szpulowa 63 mm

Jakie są ceny nowych deszczowni szpulowych?

Najpopularniejsze nowe deszczownie szpulowe kosztują od ok. 30 000 zł do nawet ok. 70 000 zł. Dokładna cena deszczowni zależy od producenta, jakości wykonania, zastosowanej technologii oraz rozmiaru deszczowni. Na popularnych serwisach ogłoszeniowych można znaleźć wiele używanych deszczowni szpulowych w niższych cenach.

U nas możesz kupić elastyczne rury do deszczowni wszystkich producentów. Zapewniamy dostawę pod dowolny adres w całym kraju.


Przeczytaj też artykuł: Nawadnianie warzyw na polach uprawnych